USA 13. nap - Viva Las Vegas – Az atomturizmus aranykora
Las Vegas | National Atomic Testing Museum | Atomic City | Strip | Las Vegas szállodák

A kevés Las Vegas-i múzeum egyike az amerikai kísérleti atomrobbantásoknak állít emléket, utolsó itt eltöltött napunk reggelén ezért a 2005-ben megnyitott, majd rohamosan fejlődő National Atomic Testing Museum-ba látogattunk el. Látványos és interaktív kiállítása 1945-től napjainkig követi a nukleáris fegyverekkel folyó amerikai kísérletek történetét.

tumblr_mj1l3byou81s0vozto1_1280.jpg

Vintage képeslap az atombomba tesztelések időszakából (Forrás: National Atomic Testing Museum)

1945 és 1992 között az Egyesült Államok 1054 nukleáris tesztrobbantást hajtott végre a Szovjetunióval folytatott fegyverkezési verseny részeként. A kísérleti atomrobbantások körülbelül egyötöde úgynevezett légköri robbantás volt, azaz a földfelszín fölött elhelyezett töltetet robbantottak fel. Ezeknek a légköri teszteknek csaknem a felét pedig Nevada egyik sivatagos részen, a Nevada Test Site néven ismertté vált területen hajtották végre. A robbantások gombafelhőit látni is lehetett a területtől alig száz kilométerre fekvő Las Vegasból, sőt még a földmozgást is érzékelni lehetett az akkor még alig harmincezer fős városban. Az Egyesült Államok csak 1962-ben hagyott fel ezekkel a légköri atomrobbantásokkal, miután az Egyesült Királysággal és a Szovjetunióval kötött egyezményben együttes erővel korlátozták a lakosság egészségére igen csak veszélyes légköri, űrbéli és víz alatti nukleáris teszteket. Ezeken túl az USA több mint százszor víz alatti és vízfelszíni nukleáris robbantásokkal is kísérletezett 1946-tól kezdve a Marshall-szigeteknél.

20190831_133216_1.jpg

National Atomic Testing Museum bejárat

1962 után már csak földalatti atomrobbantásokkal kísérleteztek a nevadai telepen. Az atomtölteteket földbe fúrt, különböző hosszúságú, gyakran több ezer méter mély lyukakba helyezték, betemették és úgy robbantották fel. 1992. szeptember 23. volt az utolsó nap, hogy atombomba robbant Nevadában.

Mai szemmel igen csak bizarr abba belegondolni, hogy lakott területekhez ennyire közel robbantottak atombombákat. De, ha ez nem lenne elég… Las Vegas igazából jó részben az atomrobbantásoknak, és az arra épülő úgy nevezett atomturizmusnak köszönheti, hogy pár évtized alatt a világ egyik leglátogatottabb turista látványosságává nőtte ki magát. A hidegháború évei alatt ugyanis az amerikai kormány nagy erőkkel igyekezett az atomfegyverek és az atomenergia biztonságos és szükséges mivoltáról meggyőzni az embereket. A propaganda pedig olyannyira sikeres volt, hogy miután elkezdődtek a kísérleti robbantások, az emberek tömegesen utaztak a környékre és Las Vegasba természetesen, hogy a saját szemükkel láthassák azt a csodafegyvert, amivel Amerika térdre kényszerítette Japánt. A szerencsejáték és a kaszinók ebben az időben még gyerekcipőben jártak, így a város kapva kapott a lehetőségen és felvetette hivatalos becenévnek az Atomic City nevet, és ha lehetséges, még inkább divatba hozta az atombombát. Az éttermekben atombomba koktélokat szolgáltak fel, a kaszinókban Miss Atombomba szépségversenyeket tartottak, de a legnagyobb attrakció természetesen maga a robbantás volt. Ezeken a napokon a szállodák tetején úgy nevezett atombomba party-kat tartottak, ahol a vendégek zenével és tánccal várták a hajnali robbantás nyomában az atomvillanást és az azt követő lökéshullámot, a végén pedig a gombafelhő látványa koronázta meg az estét.

1oysouqdhrtkmrmvrfptnfg.jpeg

Miss Atomic Bomb - Az atombomba szépségverseny győztese (Forrás: Las Vegas News Bureau)

115729-006.jpg

Kísétleti robbantás a nevadai sivatagban és a lelkes közönség (Forrás: Las Vegas News Bureau)

115729-005.jpg

Nukleáris divat (Forrás: Las Vegas News Bureau)

Itt említenék egy apró fun fact-et az amerikaiak mentalitásával kapcsolatban: bár Hirosima és Nagaszaki bombázása a II. Világháború végén egyedülálló momentum a nukleáris fegyverek háborús felhasználásban, a múzeum végig kínosan ügyel rá, hogy ennek ellenére azt érzékeltesse a látogatóval, hogy Amerika és Japán milyen csodálatos két jó barát (és nem csak a jelenben, hanem a múltban is).

A múzeum látogatás után úgy határoztunk, hogy megcsodáljuk a szállodánkban található hatalmas akváriumot, ami közel 2000 tengeri élőlény otthona. Méretei pedig jóval túlmutatnak egy sima szállodai attrakción, legnagyobb medencéje ugyanis 4,9 millió literes, az összterülete pedig 8 800 négyzetméter. Ettől tervünktől sajnos gyorsan eltántorított a bejárat előtt hosszan kígyózó sor. :) Úgy döntöttünk, hogy inkább gyorsan fürdőruhát húzunk és a 42 fokos hőmérsékletre való tekintettel a délután további részét a szintén a szállodánkhoz tartozó strandon töltjük el. A komplexum természetesen ingyenesen látogatható a szálloda vendégei számára, a kapukat a szoba mágneskártyája nyitja. Mindenféle medence, végtelen sok napozó ágy, fehér homok, pálmafák és koktélok biztosítják a felhőtlen szórakozást a hatalmas szálloda épület tövében. Nagyon jól esett két hét folyamatos autózás, túrázás és városnézés után egy délután erejéig szó szerint nem csinálni semmit. Ez az igazi luxus egy ilyen hosszú úton, nem a pazar szállodai lakosztály (persze egy kicsit azért az is). :)

20190831_133155_1.jpg

Mandalay Bay Hotel strand

20190831_134013_1.jpg

Mandalay Bay Strand

20200410_210214_1.jpg

Mandalay Bay Strand

Az utolsó estét a Strip-en található szállodák felfedezésével töltöttük. Bár erről eddig nem igazán írtam a Las Vegasban eltöltött napjainkkal kapcsolatban, de igazság szerint minden este sokáig korzóztunk a hatalmas szállodakomplexumok között, a fáradtságtól függően hol kisebb, hol nagyobb lelkesedéssel. Megpróbálkoztunk pár alkalommal fortuna kegyeibe is beférkőzni, de hamar kiderült, hogy a szerencsejáték nem igazán nekünk való. A félkarú rablóknál tovább nem is igen jutottunk a próbálkozással, mert az olyan játékokra, mint a póker, a rulett vagy a black jack, már sajnáltuk a pénzt. Azért, ha megtetszett valamelyik játékgép tematikája, mi is beledobáltunk néhány dollárt. :)

20190831_133304_1.jpg

Kaszinó

Egyébként a világ 20 legnagyobb szállodájából 11 Las Vegasban található. Az is érdekes tény, hogy egy-két kivétellel az összes itt működő hotel és a hozzájuk tartozó plázák és kaszinók két tulajdonosi csoport, a Ceasars Entertainment és az MGM kezében összpontosulnak. Hogy megpróbáljam a nagyságrendeket is érzékeltetni… míg Magyarország összes szállodai kapacitása körülbelül 60 ezer szoba, itt csak a fő utca központi részén tehát 7 kilométeren belül százezer szoba van és a város többi részét még nem is számoltuk hozzá.

20190831_142917_1.jpg

New York New York szálloda Las Vegas

Természetesen itt is mindenki ki akar tűnni valamivel. Csak, hogy a teljesség igénye nélkül említsek néhányat: található itt olyan szálloda, ahol igazi hullámvasút veszi körbe New York felhőkarcolóit és a szabadságszobrot, de nem kell messzire mennünk az egyiptomi hangulatú Luxor hotelhez sem, ahol a hatalmas fekete piramis alakú épület bejáratát egy szfinx őrzi. Arthur király korába csöppenhetünk az Excalibur hotel várának tornyai között és igazi római miliőt teremt a Caesar Palace. Az MGM Grand óriási bronzoroszlánja pedig Hollywood aranykorába repít vissza. Az egyik legszebb szálloda az Aria hotel, aminek a szobái teljes mértékben automatizáltak.  Az egyik leghíresebb és talán legszebb klasszikus hotel a városban természetesen a Bellagio. A Paris szálloda előtt található Eiffel torony másolata éppen fele olyan magas, mint az eredeti… a méreteinek az építésekor pedig csak a repülésbiztonsági szabályok szabtak határt. Az egyik legikonikusabb kaszinó-hotel a Flamingo, amit az egykori amerikai gengszter Bugsy Siegel nyitott, a nevét pedig a barátnője szép hosszú lábai után kapta. A The Linq nevű szálloda előtt található a világ (jelenleg) legnagyobb óriáskereke, ami 30 perc alatt ér körbe és hihetetlen kilátást nyújt a városra. A Circus Circus a legrégebbi hotelek egyike, ahol higgyétek el, hogy a cirkuszi tematika nem csak a cirkuszi sátor alakú épület képében köszön vissza. A Striptől kicsit odébb található a Trump torony, amiben ugyan nincs kaszinó, de az épület úgy néz ki, mint egy élére állított aranydarab. A Stratosphere hotel a város és egyben az állam legmagasabb tornya, és egyben az USA legmagasabb szabadon álló kilátója, ami 350 méter magas. A tetején kilátó és vidámpark is található. A Mirage szálloda előtt pedig egy tűzokádó vulkán található, ami minden este párszor kitör, hogy látványos tűzzel és füsttel kápráztassa el a járókelőket.

20190811_200539_1.jpg

Paris Las Vegas Hotel és Kaszinó

20190831_142932_1.jpg

Excalibur Hotel és Kaszinó Las Vegas

20190831_142545_1.jpg

Planet Hollywood Szálloda Las Vegas

Azt még mindenképp szerettem volna megemlíteni, hogy nem meglepő módon ebben a városban láttuk a legfurcsább éttermet eddig. A neve Heart Attack Grill. A magyarul "szívroham" nevet viselő étterem leginkább egy furcsa kórházi étkezdére hasonlít, ahol mindenki hátul nyitott kórházi ruhát visel. A felszolgálók pedig nővérkének vannak öltözve, akik olyan fogásokat szolgálnak fel, mint a dupla-tripla bypass burger és hasonló finomságokat. Ha esetleg 158 kg-nál nehezebb vagy és leméred magad az étterem előtti mérlegen, akkor bizony itt ingyen vacsorázhatsz.

20190831_133536_1.jpg

Heart Attack Grill bejárat - a mérlegen éppen egyszerre ketten állnak, persze így nem számít az eredmény! :)

Holnap reggel búcsúzunk a bűn városától és újra a sivatag felé vesszük az irányt. Az úticélunk pedig nem más lesz, mint a föld egyik legmelegebb pontja, a Halál Völgye Nemzeti Park, ahol nem ritka az 50 fok feletti hőmérséklet sem. Hosszú napunk lesz, az már biztos, mert nem kevesebb, mint 700 kilométer áll előttünk.

A bejegyzés trackback címe:

https://hellyelkozel.blog.hu/api/trackback/id/tr915605466

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Hellyel-közel: Kalandjaink határon innen és túl

Friss topikok

süti beállítások módosítása